3M 929647-01-12-I
929647-01-12-I picture photo
Mfg. Part Number
929647-01-12-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS STR .100 GOLD
Datasheet Download
929647-01-12-I.pdf
Availability of 929647-01-12-I
QUANTITY
929647-01-12-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 929647-01-12-I
Internal Part NumberEIS-929647-01-12-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)929647-01-12-I
Related Links929647-, 929647-01-12-I Datasheet, 3M Distributor
929647-01-12-I Details Description
Related parts for 929647-01-12-I
CAP ALUM 91000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 16A 250V datasheet.pdf
RULER FOLD METRIC&INCH 2M/78" datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC DO204AC datasheet.pdf
2572 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 32POS 1MM SMD datasheet.pdf
DISPLAY RES TOUCH 7.0" WVGA datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf