Maxim Integrated MAX8887EZK25+T
MAX8887EZK25+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX8887EZK25+T
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
MAX8887EZK25+T.pdf
Availability of MAX8887EZK25+T
QUANTITY
MAX8887EZK25+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX8887EZK25+T
Internal Part NumberEIS-MAX8887EZK25+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSelecting LDO Linear Regulators for Cellphone Designs
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)420mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX8887EZK25+T
Related LinksMAX8887, MAX8887EZK25+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX8887EZK25+T Details Description
Related parts for MAX8887EZK25+T
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 3AMP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-DIP datasheet.pdf
RES 348 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf