Sullins Connector Solutions FMM10DSEH-S13
FMM10DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMM10DSEH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
FMM10DSEH-S13.pdf
Availability of FMM10DSEH-S13
QUANTITY
FMM10DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM10DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-FMM10DSEH-S13
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM10DSEH-S13
Related LinksFMM10D, FMM10DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM10DSEH-S13 Details Description
Related parts for FMM10DSEH-S13
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
IC M-LVDS LINE DVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf