Sullins Connector Solutions FMM15DREH
FMM15DREH picture photo
Mfg. Part Number
FMM15DREH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET
Datasheet Download
FMM15DREH.pdf
Availability of FMM15DREH
QUANTITY
FMM15DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM15DREH
Internal Part NumberEIS-FMM15DREH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM15DREH
Related LinksFMM1, FMM15DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM15DREH Details Description
Related parts for FMM15DREH
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANSF TUBE GUITAR AMP POWER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO-236AB datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 40V 180A 17-SMD datasheet.pdf