Sullins Connector Solutions FMM22DRKH-S13
FMM22DRKH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMM22DRKH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
FMM22DRKH-S13.pdf
Availability of FMM22DRKH-S13
QUANTITY
FMM22DRKH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM22DRKH-S13
Internal Part NumberEIS-FMM22DRKH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM22DRKH-S13
Related LinksFMM22D, FMM22DRKH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM22DRKH-S13 Details Description
Related parts for FMM22DRKH-S13
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
FITTING VERT TEE POLY CLR 4 X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
FAN GUARD FOR 80MM FANS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 60MA 20.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 3/8 BK 450' datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf