Sullins Connector Solutions FMM36DRKS
FMM36DRKS picture photo
Mfg. Part Number
FMM36DRKS
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
FMM36DRKS.pdf
Availability of FMM36DRKS
QUANTITY
FMM36DRKS Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM36DRKS
Internal Part NumberEIS-FMM36DRKS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM36DRKS
Related LinksFMM3, FMM36DRKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM36DRKS Details Description
Related parts for FMM36DRKS
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL INVERT 13V SMD datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 8K 48-LQFP datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC TXRX QUAD DIFF BUS 20-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf