Yageo FMP100JR-52-56K
FMP100JR-52-56K picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-56K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-56K.pdf
Availability of FMP100JR-52-56K
QUANTITY
FMP100JR-52-56K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-56K
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-56K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP100JR-52-56K
Related LinksFMP100J, FMP100JR-52-56K Datasheet, Yageo Distributor
FMP100JR-52-56K Details Description
Related parts for FMP100JR-52-56K
FIXED IND 27UH 115MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ASSY DOWNLOAD 1.27MM datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZD50 PG21 datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf