Yageo FMP100JR-52-91R
FMP100JR-52-91R picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-91R
Brief Description
RES 91 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-91R.pdf
Availability of FMP100JR-52-91R
QUANTITY
FMP100JR-52-91R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-91R
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-91R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)