Yageo FMP200FRF52-160R
FMP200FRF52-160R picture photo
Mfg. Part Number
FMP200FRF52-160R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP200FRF52-160R.pdf
Availability of FMP200FRF52-160R
QUANTITY
FMP200FRF52-160R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200FRF52-160R
Internal Part NumberEIS-FMP200FRF52-160R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200FRF52-160R
Related LinksFMP200FR, FMP200FRF52-160R Datasheet, Yageo Distributor
FMP200FRF52-160R Details Description
Related parts for FMP200FRF52-160R
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 3/16" datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 2AH NIMH datasheet.pdf