Yageo FMP200JR-52-12R
FMP200JR-52-12R picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-12R
Brief Description
RES 12 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-12R.pdf
Availability of FMP200JR-52-12R
QUANTITY
FMP200JR-52-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-12R
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-12R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-12R
Related LinksFMP200J, FMP200JR-52-12R Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-12R Details Description
Related parts for FMP200JR-52-12R
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
IC CLK GEN ZD PCI/PCI-X 32-LQFP datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 100MA 3.3 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 3GHZ datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGE DIRECT 24-QFN datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 1.870" datasheet.pdf