Bel Fuse Inc. FMP25.48G
FMP25.48G picture photo
Mfg. Part Number
FMP25.48G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 2500W
Datasheet Download
FMP25.48G.pdf
Availability of FMP25.48G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMP25.48G Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP25.48G
Internal Part NumberEIS-FMP25.48G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
Series-
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)52A
Power (Watts)2500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Hot Swappable, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension13.98" L x 4.21" W x 1.61" H (355.0mm x 107.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max2496W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP25.48G
Related LinksFMP2, FMP25.48G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
FMP25.48G Details Description
Related parts for FMP25.48G
FILTER CABLE/CLAMP 35 OHM 26COND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 2012 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 350VDC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC FILTER LC 8CH ESD 20WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
USB 2.0 HSIC DECODE OPT datasheet.pdf
TUNING TOOL FLAT 3.60" datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN SKT DDR4 DIMM 288POS 25 datasheet.pdf
47UF 16V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf