Yageo FMP300FRF73-12R
FMP300FRF73-12R picture photo
Mfg. Part Number
FMP300FRF73-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP300FRF73-12R.pdf
Availability of FMP300FRF73-12R
QUANTITY
FMP300FRF73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300FRF73-12R
Internal Part NumberEIS-FMP300FRF73-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300FRF73-12R
Related LinksFMP300F, FMP300FRF73-12R Datasheet, Yageo Distributor
FMP300FRF73-12R Details Description
Related parts for FMP300FRF73-12R
IC TXRX RS232 SPI INT-CAP 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf