Yageo FMP300FRF73-7K5
FMP300FRF73-7K5 picture photo
Mfg. Part Number
FMP300FRF73-7K5
Brief Description
RES 7.5K OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP300FRF73-7K5.pdf
Availability of FMP300FRF73-7K5
QUANTITY
FMP300FRF73-7K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300FRF73-7K5
Internal Part NumberEIS-FMP300FRF73-7K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300FRF73-7K5
Related LinksFMP300F, FMP300FRF73-7K5 Datasheet, Yageo Distributor
FMP300FRF73-7K5 Details Description
Related parts for FMP300FRF73-7K5
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 4"-48" BLACK datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 21 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf