Yageo FMP300JR-73-150K
FMP300JR-73-150K picture photo
Mfg. Part Number
FMP300JR-73-150K
Brief Description
RES 150K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP300JR-73-150K.pdf
Availability of FMP300JR-73-150K
QUANTITY
FMP300JR-73-150K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300JR-73-150K
Internal Part NumberEIS-FMP300JR-73-150K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300JR-73-150K
Related LinksFMP300JR, FMP300JR-73-150K Datasheet, Yageo Distributor
FMP300JR-73-150K Details Description
Related parts for FMP300JR-73-150K
CONN HEADER 8POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MOD REG CVCC 36V 5A 81BGA datasheet.pdf