Yageo FMP300JR-73-82K
FMP300JR-73-82K picture photo
Mfg. Part Number
FMP300JR-73-82K
Brief Description
RES 82K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP300JR-73-82K.pdf
Availability of FMP300JR-73-82K
QUANTITY
FMP300JR-73-82K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300JR-73-82K
Internal Part NumberEIS-FMP300JR-73-82K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300JR-73-82K
Related LinksFMP300J, FMP300JR-73-82K Datasheet, Yageo Distributor
FMP300JR-73-82K Details Description
Related parts for FMP300JR-73-82K
IC SRAM 4MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 25mA Backlight 20-TQFN (4x4) datasheet.pdf
STARTER SET 8PC INSULATED W/BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" RTNC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf