Yageo FMP300JR-73-82K
FMP300JR-73-82K picture photo
Mfg. Part Number
FMP300JR-73-82K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP300JR-73-82K.pdf
Availability of FMP300JR-73-82K
QUANTITY
FMP300JR-73-82K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300JR-73-82K
Internal Part NumberEIS-FMP300JR-73-82K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300JR-73-82K
Related LinksFMP300J, FMP300JR-73-82K Datasheet, Yageo Distributor
FMP300JR-73-82K Details Description
Related parts for FMP300JR-73-82K
IC TEMP SWTCH PUSH/PULL SOT23A-5 datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf