Fairchild Semiconductor FMS7G20US60S
FMS7G20US60S picture photo
Mfg. Part Number
FMS7G20US60S
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 20A 25PM-AA
Datasheet Download
FMS7G20US60S.pdf
Availability of FMS7G20US60S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMS7G20US60S Order Process
Ship out your order
Specifications of FMS7G20US60S
Internal Part NumberEIS-FMS7G20US60S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Power - Max89W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 20A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.277nF @ 30V
InputSingle Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case25PM-AA
Supplier Device Package25PM-AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMS7G20US60S
Related LinksFMS7G2, FMS7G20US60S Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FMS7G20US60S Details Description
Related parts for FMS7G20US60S
IC FLASH 1MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf