Murata Electronics North America GRM1885C2A270FA01J
GRM1885C2A270FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A270FA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A270FA01J.pdf
Availability of GRM1885C2A270FA01J
QUANTITY
GRM1885C2A270FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A270FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A270FA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A270FA01J
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A270FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A270FA01J Details Description
Related parts for GRM1885C2A270FA01J
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
STK600 SOCKET/ADAPTER FOR 64-TQF datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65290 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
AOC QSFP-QSFP FDR 4CH OM2+ 15M datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf