Pericom Semiconductor Corp. FN0400060
FN0400060 picture photo
Mfg. Part Number
FN0400060
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN0400060.pdf
Availability of FN0400060
QUANTITY
FN0400060 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN0400060
Internal Part NumberEIS-FN0400060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN0400060
Related LinksFN04, FN0400060 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN0400060 Details Description
Related parts for FN0400060
KWIK STRAP BLUE 3/4 X 24" datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.58K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf