Pericom Semiconductor Corp. FN1200041
FN1200041 picture photo
Mfg. Part Number
FN1200041
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN1200041.pdf
Availability of FN1200041
QUANTITY
FN1200041 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN1200041
Internal Part NumberEIS-FN1200041
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN1200041
Related LinksFN12, FN1200041 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN1200041 Details Description
Related parts for FN1200041
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTIVE TUBE HOLDER datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE10 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 100MA 950 MOHM datasheet.pdf