Qualtek Electronics Corp. FAD1-12032EBHW12
FAD1-12032EBHW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12032EBHW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X32.3MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12032EBHW12.pdf
Availability of FAD1-12032EBHW12
QUANTITY
FAD1-12032EBHW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12032EBHW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12032EBHW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12032
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32.3mm W
Air Flow111.7 CFM (3.16m³/min)
Static Pressure0.241 in H2O (60.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.3 dB(A)
Power (Watts)5.28W
RPM2750 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.110A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12032EBHW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12032EBHW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12032EBHW12 Details Description
Related parts for FAD1-12032EBHW12
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT FWE BLK 14 datasheet.pdf
COPPER IN-LINE REDUCING SPLI datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf