Vishay/Dale RNC55H1380BSB14
RNC55H1380BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1380BSB14
Brief Description
RES 138 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1380BSB14.pdf
Availability of RNC55H1380BSB14
QUANTITY
RNC55H1380BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1380BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1380BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1380BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1380BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1380BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1380BSB14
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 30V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA DUAL 2.4/5G 8" MC datasheet.pdf