Vishay/Dale RN55D1112FB14
RN55D1112FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1112FB14
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1112FB14.pdf
Availability of RN55D1112FB14
QUANTITY
RN55D1112FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1112FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1112FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1112FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1112FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1112FB14 Details Description
Related parts for RN55D1112FB14
IC MIFARE STAND 1K FCP datasheet.pdf
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
SE SURFACE DISC TN 7" A CRS datasheet.pdf