Pericom Semiconductor Corp. FN1940015
FN1940015 picture photo
Mfg. Part Number
FN1940015
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN1940015.pdf
Availability of FN1940015
QUANTITY
FN1940015 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN1940015
Internal Part NumberEIS-FN1940015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency19.44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN1940015
Related LinksFN19, FN1940015 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN1940015 Details Description
Related parts for FN1940015
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.4V 4-USP datasheet.pdf
TOOL-WRAP datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 16 V datasheet.pdf