Schaffner EMC Inc. FN2010-10-06
FN2010-10-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2010-10-06
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A
Datasheet Download
FN2010-10-06.pdf
Availability of FN2010-10-06
QUANTITY
FN2010-10-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2010-10-06
Internal Part NumberEIS-FN2010-10-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2010
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current10A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2010-10-06
Related LinksFN2010, FN2010-10-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2010-10-06 Details Description
Related parts for FN2010-10-06
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 10DFN datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 50 OHM 20SOIC datasheet.pdf