Schaffner EMC Inc. FN2010A-16-06
FN2010A-16-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2010A-16-06
Brief Description
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A
Datasheet Download
FN2010A-16-06.pdf
Availability of FN2010A-16-06
QUANTITY
FN2010A-16-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2010A-16-06
Internal Part NumberEIS-FN2010A-16-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Voltage - Rated AC250V
Current16A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsSafety
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2010A-16-06
Related LinksFN2010, FN2010A-16-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2010A-16-06 Details Description
Related parts for FN2010A-16-06
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf