Schaffner EMC Inc. FN2020-60-24
FN2020-60-24 picture photo
Mfg. Part Number
FN2020-60-24
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 60A
Datasheet Download
FN2020-60-24.pdf
Availability of FN2020-60-24
QUANTITY
FN2020-60-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2020-60-24
Internal Part NumberEIS-FN2020-60-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2020
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current60A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination Style-
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2020-60-24
Related LinksFN2020, FN2020-60-24 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2020-60-24 Details Description
Related parts for FN2020-60-24
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3.0A SMC datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
LJT 8C 8#20 SKT RECP datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SQ LPRO .125" datasheet.pdf