Schaffner EMC Inc. FN2060B-16-06
FN2060B-16-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2060B-16-06
Brief Description
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 16A
Datasheet Download
FN2060B-16-06.pdf
Availability of FN2060B-16-06
QUANTITY
FN2060B-16-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2060B-16-06
Internal Part NumberEIS-FN2060B-16-06
Voltage - Rated AC250V
Current16A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2060B-16-06
Related LinksFN2060, FN2060B-16-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2060B-16-06 Details Description
Related parts for FN2060B-16-06
OSC VCXO 13.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 350MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf