| Internal Part Number | EIS-FN2200-25-33 | |
| Featured Product | FN2200 Series EMC/EMI Filters | |
| Configuration | Single Stage | |
| Voltage - Rated DC | 1200V (1.2kV) | |
| Voltage - Rated AC | - | |
| Current | 25A | |
| Frequency - Operating | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Terminal Block | |
| Applications | General Purpose | |
| Approvals | cULus, ENEC | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |