Schaffner EMC Inc. FN2450F-10-61
FN2450F-10-61 picture photo
Mfg. Part Number
FN2450F-10-61
Brief Description
FILTER 1-PHASE EMC 10A
Datasheet Download
FN2450F-10-61.pdf
Availability of FN2450F-10-61
QUANTITY
FN2450F-10-61 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2450F-10-61
Internal Part NumberEIS-FN2450F-10-61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2450
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current10A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsMedical
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2450F-10-61
Related LinksFN2450, FN2450F-10-61 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2450F-10-61 Details Description
Related parts for FN2450F-10-61
CONN HEADER VERT 6POS .100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf