Schaffner EMC Inc. FN258-180-07
FN258-180-07 picture photo
Mfg. Part Number
FN258-180-07
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 180A
Datasheet Download
FN258-180-07.pdf
Availability of FN258-180-07
QUANTITY
FN258-180-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN258-180-07
Internal Part NumberEIS-FN258-180-07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 258
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current180A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN258-180-07
Related LinksFN258-, FN258-180-07 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN258-180-07 Details Description
Related parts for FN258-180-07
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf