Pericom Semiconductor Corp. FN2700078
FN2700078 picture photo
Mfg. Part Number
FN2700078
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2700078.pdf
Availability of FN2700078
QUANTITY
FN2700078 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2700078
Internal Part NumberEIS-FN2700078
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2700078
Related LinksFN27, FN2700078 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2700078 Details Description
Related parts for FN2700078
IC CONV DC-DC DPA SWITCH 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3A 39 MOHM TH datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.225" 3MM 2LD datasheet.pdf
14+14 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
OSC MEMS 161.133MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PLATO DSLDRNG TIP - 3/16" PACE datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf