Schaffner EMC Inc. FN282-10-06
FN282-10-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN282-10-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 10A
Datasheet Download
FN282-10-06.pdf
Availability of FN282-10-06
QUANTITY
FN282-10-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN282-10-06
Internal Part NumberEIS-FN282-10-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 280
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.00mm x 60.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN282-10-06
Related LinksFN282, FN282-10-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN282-10-06 Details Description
Related parts for FN282-10-06
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16-DIP datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
FUSE INDUST 8A 500V CLASS GG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CH20M BUS-PROFIL TS 35X7.5/250 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
RES SMD 500M OHM 5% 1.5W 4020 datasheet.pdf