Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG130CA-E3/57T
SMCG130CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG130CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
SMCG130CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG130CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG130CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG130CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG130CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG130CA-E3/57T
Related LinksSMCG130C, SMCG130CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG130CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG130CA-E3/57T
TRANS PNP 300V 1A E-LINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf