Stackpole Electronics Inc. RSMF3JTR510
RSMF3JTR510 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JTR510
Brief Description
RES METAL OX 3W 0.51 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JTR510.pdf
Availability of RSMF3JTR510
QUANTITY
RSMF3JTR510 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JTR510
Internal Part NumberEIS-RSMF3JTR510
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JTR510
Related LinksRSMF3, RSMF3JTR510 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JTR510 Details Description
Related parts for RSMF3JTR510
MOSFET RF N-CHAN 28V 22W NI-780 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PIN 28-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 261MA 2.4 OHM datasheet.pdf