Schaffner EMC Inc. FN3100-150-40
FN3100-150-40 picture photo
Mfg. Part Number
FN3100-150-40
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 150A
Datasheet Download
FN3100-150-40.pdf
Availability of FN3100-150-40
QUANTITY
FN3100-150-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3100-150-40
Internal Part NumberEIS-FN3100-150-40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3100
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current150A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsRegenerative Motor Drive
ApprovalsCSA, SEMKO, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)300V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)520V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3100-150-40
Related LinksFN3100, FN3100-150-40 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3100-150-40 Details Description
Related parts for FN3100-150-40
RES 22.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf