Schaffner EMC Inc. FN3258-42-47
FN3258-42-47 picture photo
Mfg. Part Number
FN3258-42-47
Brief Description
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 42A
Datasheet Download
FN3258-42-47.pdf
Availability of FN3258-42-47
QUANTITY
FN3258-42-47 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3258-42-47
Internal Part NumberEIS-FN3258-42-47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Featured ProductThree-Phase Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3258
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current42A
Frequency - Operating60Hz
ApplicationsRegenerative Motor Drive
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3258-42-47
Related LinksFN3258, FN3258-42-47 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3258-42-47 Details Description
Related parts for FN3258-42-47
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.69A 41 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf