Recom Power RP30-4812DF-HC
RP30-4812DF-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4812DF-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-12VOU
Datasheet Download
RP30-4812DF-HC.pdf
Availability of RP30-4812DF-HC
QUANTITY
RP30-4812DF-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4812DF-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-4812DF-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4812DF-HC
Related LinksRP30-48, RP30-4812DF-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4812DF-HC Details Description
Related parts for RP30-4812DF-HC
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 13POS datasheet.pdf
OPTOISOLTRLATOR TRANSISTOR 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 50W datasheet.pdf