Schaffner EMC Inc. FN3258H-42-47
FN3258H-42-47 picture photo
Mfg. Part Number
FN3258H-42-47
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 42A
Datasheet Download
FN3258H-42-47.pdf
Availability of FN3258H-42-47
QUANTITY
FN3258H-42-47 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3258H-42-47
Internal Part NumberEIS-FN3258H-42-47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3258
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current42A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsRegenerative Motor Drive
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)300V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)520V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3258H-42-47
Related LinksFN3258, FN3258H-42-47 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3258H-42-47 Details Description
Related parts for FN3258H-42-47
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 8A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M20 datasheet.pdf
IC IR RCVR MODULE 36KHZ datasheet.pdf