Schaffner EMC Inc. FN3359-2500-99
FN3359-2500-99 picture photo
Mfg. Part Number
FN3359-2500-99
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 2500A
Datasheet Download
FN3359-2500-99.pdf
Availability of FN3359-2500-99
QUANTITY
FN3359-2500-99 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3359-2500-99
Internal Part NumberEIS-FN3359-2500-99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3359
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationThree Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current2.5kA
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalscULus, ENEC
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)300V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)520V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3359-2500-99
Related LinksFN3359-, FN3359-2500-99 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3359-2500-99 Details Description
Related parts for FN3359-2500-99
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 38A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN MULT 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB STR G F225 SS datasheet.pdf