Schaffner EMC Inc. FN3359-800-99
FN3359-800-99 picture photo
Mfg. Part Number
FN3359-800-99
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 800A
Datasheet Download
FN3359-800-99.pdf
Availability of FN3359-800-99
QUANTITY
FN3359-800-99 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3359-800-99
Internal Part NumberEIS-FN3359-800-99
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductThree-Phase Filters
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3359
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationThree Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current800A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalscULus, ENEC
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)300V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)520V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3359-800-99
Related LinksFN3359, FN3359-800-99 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3359-800-99 Details Description
Related parts for FN3359-800-99
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TFLEX HR420FG,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONN HSG 260POS ZIF PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf