Vishay/Vitramon VJ0603D110KLXAJ
VJ0603D110KLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D110KLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D110KLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D110KLXAJ
QUANTITY
VJ0603D110KLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D110KLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D110KLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D110KLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D110KLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D110KLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D110KLXAJ
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC MEMORY CHIP 1KBYTE MCC2-2 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8CH 114DB 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CONV AC/DC 40W +/-5V OUT DL T/H datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf