Schaffner EMC Inc. FN356-150-28
FN356-150-28 picture photo
Mfg. Part Number
FN356-150-28
Brief Description
FILTER 3PHASE NEUTRAL LINES 150A
Datasheet Download
FN356-150-28.pdf
Availability of FN356-150-28
QUANTITY
FN356-150-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN356-150-28
Internal Part NumberEIS-FN356-150-28
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 356
Filter TypeThree Phase (Wye)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current150A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination Style-
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)250V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)440V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN356-150-28
Related LinksFN356-, FN356-150-28 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN356-150-28 Details Description
Related parts for FN356-150-28
PROTECT HEADER RT/ANG 16 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
500065 REVA 4A 3-16 (X0218833) datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf