Pericom Semiconductor Corp. FN3600021
FN3600021 picture photo
Mfg. Part Number
FN3600021
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 36.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN3600021.pdf
Availability of FN3600021
QUANTITY
FN3600021 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3600021
Internal Part NumberEIS-FN3600021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency36MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3600021
Related LinksFN36, FN3600021 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN3600021 Details Description
Related parts for FN3600021
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPADE LUG/BANANA PLUG 24" RED datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 12POS AU datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
VARISTOR 70V 4A 0405 datasheet.pdf
DURA-FLEX 1.34" BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.41MM datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf