Schaffner EMC Inc. FN409-13-02
FN409-13-02 picture photo
Mfg. Part Number
FN409-13-02
Brief Description
FILTER COMPACT 13A 75V PCB
Datasheet Download
FN409-13-02.pdf
Availability of FN409-13-02
QUANTITY
FN409-13-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN409-13-02
Internal Part NumberEIS-FN409-13-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFN409 07/Jul/2015
Standard Package12
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 409
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationThree Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC75V
Current13A
Frequency - Operating-
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsSEMKO, UL
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN409-13-02
Related LinksFN409, FN409-13-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN409-13-02 Details Description
Related parts for FN409-13-02
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC34B/AE34G/AKC34B datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPLR SOT23W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.3A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
IGBT 650V SP6C datasheet.pdf