Schaffner EMC Inc. FN420-6.5-13
FN420-6.5-13 picture photo
Mfg. Part Number
FN420-6.5-13
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 6.5A
Datasheet Download
FN420-6.5-13.pdf
Availability of FN420-6.5-13
QUANTITY
FN420-6.5-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN420-6.5-13
Internal Part NumberEIS-FN420-6.5-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 420
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current6.5A
Frequency - Operating400Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
Applications-
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN420-6.5-13
Related LinksFN420-, FN420-6.5-13 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN420-6.5-13 Details Description
Related parts for FN420-6.5-13
CONN PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 36.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9649 20MSPS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
EBBI 50D R/A 60 CKT PLUG CONN datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf