Schaffner EMC Inc. FN7611-63-M6S
FN7611-63-M6S picture photo
Mfg. Part Number
FN7611-63-M6S
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER FEEDTHROUGH AC 63A Y2
Datasheet Download
FN7611-63-M6S.pdf
Availability of FN7611-63-M6S
QUANTITY
FN7611-63-M6S Order Process
Ship out your order
Specifications of FN7611-63-M6S
Internal Part NumberEIS-FN7611-63-M6S
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 761X
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current63A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination Style-
ApplicationsMedical
ApprovalsENEC, UL
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN7611-63-M6S
Related LinksFN7611, FN7611-63-M6S Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN7611-63-M6S Details Description
Related parts for FN7611-63-M6S
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS .163" datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V SMD datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf