Schaffner EMC Inc. FN7661-100-M8
FN7661-100-M8 picture photo
Mfg. Part Number
FN7661-100-M8
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER FEEDTHROUGH AC 100A Y4
Datasheet Download
FN7661-100-M8.pdf
Availability of FN7661-100-M8
QUANTITY
FN7661-100-M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN7661-100-M8
Internal Part NumberEIS-FN7661-100-M8
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 766X
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current100A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination Style-
ApplicationsMedical
ApprovalsENEC, UL
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN7661-100-M8
Related LinksFN7661, FN7661-100-M8 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN7661-100-M8 Details Description
Related parts for FN7661-100-M8
IC XDCP DUAL 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.8A 19.5 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
TM40-15 PUNCH LOCK PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 400MA 280 MOHM datasheet.pdf