Schaffner EMC Inc. FN9222EB-12-06
FN9222EB-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222EB-12-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 12A
Datasheet Download
FN9222EB-12-06.pdf
Availability of FN9222EB-12-06
QUANTITY
FN9222EB-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222EB-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9222EB-12-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222EB-12-06
Related LinksFN9222E, FN9222EB-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222EB-12-06 Details Description
Related parts for FN9222EB-12-06
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4WCSP datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 2.9W CLASS D 9UTQFN datasheet.pdf