Schaffner EMC Inc. FN9222ER-12-06HI
FN9222ER-12-06HI picture photo
Mfg. Part Number
FN9222ER-12-06HI
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 12A
Datasheet Download
FN9222ER-12-06HI.pdf
Availability of FN9222ER-12-06HI
QUANTITY
FN9222ER-12-06HI Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222ER-12-06HI
Internal Part NumberEIS-FN9222ER-12-06HI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C16
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222ER-12-06HI
Related LinksFN9222ER, FN9222ER-12-06HI Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222ER-12-06HI Details Description
Related parts for FN9222ER-12-06HI
IC FAN CNTRL/DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5250MHZ datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf